Judar i Sverige vill ha permanent polisbevakning

Publicerad 12 oktober 2019 kl 10.12

Inrikes. Efter det antisemitiska dådet i tyska Halle i veckan vill nu Sveriges judar ha bättre skydd, uppger SVT.

Dela artikeln

Det var i onsdags som en beväpnad gärningsman klädd i militärkläder sköt ihjäl två och skadade två andra när han försökte ta sig in i en synagoga i tyska Halle.

Detta misslyckades, men mannen sköt ihjäl en man i en kebabrestaurang samt en förbipasserande kvinna.

Dådet skedde i samband med den judiska högtiden Jom kippur.

Nu vill judar i Sverige ha bättre skydd av polisen.

Enligt Aron Verständig, ordförande för judiska centralrådet, hade ett liknande dåd lika gärna kunnat inträffa i Sverige. Hotet kommer både från islamister och högerextrema, menar han.

Verständig vill att polisen bättre ska bevaka judiska institutioner.

Fredrik Sieradzki, ansvarig vid judiska informationscentret vid judiska församlingen Malmö, vill se ständig polisbevakning för judar.

– Vi förstår att polisen har begränsade resurser, men vi anser att det finns ett reellt behov av permanent polisnärvaro eftersom det hela tiden finns en hotbild mot judiska objekt, säger han till SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1046971421


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1046971422


Varnish cache server

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Oroväckande teori eller högerextremt trams? Jonas De Geer frågar sig om det trots allt finns grund för uppgifterna om Brigitte Macron.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0