Kalsongbombare var amerikansk agent

Publicerad 9 maj 2012 kl 11.22

Politik.Den självmordsbombare som skulle spränga ett flygplan till USA med en ny kalsongbomb var i själva verket dubbelagent, skriver The New York Times.

Gilla artikeln på Facebook

På tisdagen uppgav amerikanska myndigheter att de hade stoppat ett nytt försök att spränga ett flygplan på väg till USA. Men långt innan planerna skulle förverkligas hade CIA lyckats lägga beslag på den bomb som skulle användas.

Mannen bakom bomben pekas ut som en infiltratör som hela tiden arbetade för den saudiarabiska säkerhetstjänsten och tillsammans med CIA. Det uppger källor inom den amerikanska administrationen för The New York Times.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 178951992


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 178951993


Varnish cache server

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus