Kan inte utvisas om de vägrar ta coronatest

Publicerad 3 maj 2021 kl 14.06

Inrikes. Invandrare som ska tvångsutvisas från Sverige kan bara vägra att ta ett coronatest – då stoppas utvisningen.
– De som inte vill hem de testar sig inte, säger gränspolischefen Mikael Holmgren till P4 Göteborg.

Dela artikeln

Bakgrunden är att de flesta mottagarländer kräver ett negativt pcr-test för inresa.

Enligt svensk lag måste personerna samtidigt frivilligt låta sig testas.

Gränspolisen i region väst har nu flera gånger i veckan fall med personer som vägrar att testa sig, och som därför inte kan utvisas.

– Det är varje vecka vi har det här bekymret. Det har blivit en del av vår vardag, säger Mikael Holmgren, tf chef på Gränspolissektionen i region väst, till P4 Göteborg.

Han konstaterar att personerna som ska utvisas har satt i system att inte låta sig testas: "De som inte vill hem, de testar sig inte".

De som har suttit i förvar tillräckligt länge måste till slut släppas ut om de fortsätter att vägra att låta sig testas, säger Mikael Holmgren. Sedan kan de helt enkelt "försvinna".


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

V-topp åtalas för att ha misshandlat sina barn – media mörkar

Rikard Rudolfssons identitet döljs av Borlänge Tidning. Samma lokaltidning hängde ut SD-politiker med namn och bild – för ett ringa narkotikabrott.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0