Minneplats för mördade vita farmare i Sydafrika.

Kan uteslutas ur SD för "högerextrem myt" om att vita mördas i Sydafrika

Publicerad 29 november 2021 kl 19.20

Utrikes. En SD-ledamot blev uthängd i Expo för att ha spridit "den högerextrema myten om att vita systematiskt mördas i Sydafrika". På grund av Expo-artikeln ska han nu utredas av partiets så kallade medlemsutskott.

Dela artikeln

Sedan de svarta tog över den politiska makten i Sydafrika 1994 har tusentals brutala mord på vita farmare ägt rum i landet.

Det rör sig om svarta mobbar som ofta använder sig av bestialisk och sexualiserat våld mot sina offer, även mot barnen.

Sverigedemokraten Jonatan Lindgren, lokalpolitiker i Bollnäs, har skrivit om situationen i Sydafrika på Twitter, något som lett till att han nu blivit uthängd av vänsterextrema Expo.

"Vita sydafrikaner får sin mark stulen, blir misshandlade, våldtagna och mördade och fördrivs ur det land de bott i i 500 år. Allt medan MSM (mainstream media, reds. anm.) är knäpptysta. Detta är den framtid som väntar oss om/när vi blir minoritet i vårt eget land! De är inte nöjda förrän vi är borta!”, lyder ett inlägg av Jonatan Lindgren från 2018 som vänsterextrema Expo särskilt lyfter fram.

Enligt vänsterextrema Expo sprider Lindgren därmed "den högerextrema myten om att vita systematiskt mördas i Sydafrika, som en del av ett globalt folkmord".

På grund av artikeln i vänsterextrema Expo ska Jonatan Lindgren nu granskas av partistyrelsens så kallade medlemsutskott, som hanterar uteslutningsärenden. Detta uppger Roger Hedlund, riksdagsledamot och ordförande för SD i Gävleborg, nu för P4 Gävleborg

SD brukar nästan automatiskt utesluta medlemmar på lokal nivå som blir uthängda av Expo, i alla fall sådana medlemmar som inte betraktas som särskilt lojala med partiledningen. SD-toppen Mattias Karlsson har tidigare försökt inleda ett samarbete med Expo för att få tillgång till den vänsterextrema organisationens åsiktsregister, som han ville kunna använda för att kunna utesluta rivaler inom partiet.


Nyheter från förstasidan

Här åtalas Expressen för att ha haft sex med poliskälla

Profilerade journalisten Maja Olofsson inför rätta. Vägrar svara på tilltal när journalisten Christian Peterson dyker upp och ställer frågor.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Republikan: Stoppa allt militärt stöd till Israel

Thomas Massie kräver att USA sätter ner foten.. Har tidigare larmat om att alla hans partikollegor är köpta av Israellobbyn.0 

Folkutbytet tema på konferens i Budapest: "En medvetet styrd etnisk omvandling"

FPÖ-ledaren Kickls brandtal på CPAC.. "Integration är en lögn – den som sviker sina medborgare är en förrädare."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0