Den 26-årige affärsmannen Daniel Borea genomförde den våghalsiga flygturen som en del av en reklamkampanj för sitt städbolag. Luftäventyret varade däremot inte så länge och han hoppade från stolen med fallskärm när han kommit tillräckligt högt upp.
Borea riskerar nu rättsliga efterverkningar eftersom han inte hade tillstånd för sin flygtur.
Borea är inte den förste som flyger i en solstol kopplad till heliumballonger. 1982 blev amerikanen Larry Walters uppmärksammad när han gav sig på en flygtur med luftballonger från sin bakgård i San Pedro i Kalifornien, USA.
Walters kom upp till en höjd av 4600 meter innan han vågade sig på att skjuta sönder några av ballongerna med ett luftgevär. Därefter sjönk han sakta ned till marken igen, men trasslade in farkosten i en elledning och orsakade ett elavbrott. Själv klarade han sig däremot oskadd.