Asylkaoset
"Migga X", visselblåsare på Migrationsverket, varnar för det som kommer hända när den nya lagen börjar att gälla.

Kaos att vänta när tusentals asylsökare blir hem- och bidragslösa

Publicerad 17 maj 2016 kl 12.28

Inrikes. Den 1 juni träder en ny lag i kraft som innebär att uppemot 4.500 asylsökare med utvisningsbeslut mister rätten att få bo på asylboende och ta emot dagsersättning.

Dela artikeln

Lagändringen kommer att beröra barnlösa asylsökare som har fått besked om att de ska utvisas, rapporterar Sveriges Radio.

Stor förvirring uppges nu råda på asylboendena.

– De tänker slänga ut mig från asylboendet och dra in dagersättningen, klagar 19-årige Ahmed enligt Sveriges Radio.

Om asylsökarna inte frivilligt går med på att flytta ut från sitt asylboende den 1 juni kommer polisen att sättas in.

– De som vägrar lämna boendet och har fått det här beslutet de kommer att med tvång flyttas därifrån, säger Kristina Rännar, processhandläggare för återvändande på Migrationsverket, till Sveriges Radio.

Lagändringen är en del av den migrationsuppgörelse som flera riksdagspartier kom överens om i samband med asylkaoset i slutet av 2015.


Helgbesöket på badet blev en mardröm. Män från Mellanöstern sexofredade Ann-Sofie, hennes fjortonåriga styvdotter och elvaåriga systerdotter.0 Plus

Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Gängkriminell 15-åring råkade spränga sig själv

Hittades död i Östberga. Rekryterades av kriminellt nätverk via en skola och ett idrottslag.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Sverige fortsätter falla i globalt trygghetsindex

Inget "paradigmskifte" i sikte än så länge.. Men de nordiska grannländerna är fortfarande tryggast i världen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0