Asylkaoset
"Migga X", visselblåsare på Migrationsverket, varnar för det som kommer hända när den nya lagen börjar att gälla.

Kaos att vänta när tusentals asylsökare blir hem- och bidragslösa

Publicerad 17 maj 2016 kl 12.28

Inrikes. Den 1 juni träder en ny lag i kraft som innebär att uppemot 4.500 asylsökare med utvisningsbeslut mister rätten att få bo på asylboende och ta emot dagsersättning.

Dela artikeln

Lagändringen kommer att beröra barnlösa asylsökare som har fått besked om att de ska utvisas, rapporterar Sveriges Radio.

Stor förvirring uppges nu råda på asylboendena.

– De tänker slänga ut mig från asylboendet och dra in dagersättningen, klagar 19-årige Ahmed enligt Sveriges Radio.

Om asylsökarna inte frivilligt går med på att flytta ut från sitt asylboende den 1 juni kommer polisen att sättas in.

– De som vägrar lämna boendet och har fått det här beslutet de kommer att med tvång flyttas därifrån, säger Kristina Rännar, processhandläggare för återvändande på Migrationsverket, till Sveriges Radio.

Lagändringen är en del av den migrationsuppgörelse som flera riksdagspartier kom överens om i samband med asylkaoset i slutet av 2015.


Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Forsmark 1 återstartas efter fel

Reaktorn varmkörs "Det kommer att ta två dygn innan vi når full effekt".0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vattenfall söker statligt stöd för ny kärnkraft

Två reaktorer kvar i utvärderingen.. Den totala effekten ska bli 1.500 megawatt oavsett val.0 

Arlanda Express kan bli mindre snordyrt

Köps upp av riskkapitalbolag.. "Vi räknar med att införa biljettkategorier med lägre prisnivå."0 

Polisen lämnar ut JLC-guldet – så ska det fördelas

Beslutet efter spektakulära fuyndet 2023.. "Vi har fått skit för att vi är giriga som vill försöka lägga vantarna på det här."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

En procent av de unga lyssnar på Ekot. Bara medelålders och pensionärer följer public service.0