Katedralbranden i Nantes

Katedralbranden i Nantes misstänks vara anlagd

Publicerad 18 juli 2020 kl 21.26

Utrikes. Dagens brand i katedralen i franska Nantes misstänks vara anlagd. Det skriver Le Figaro.

Dela artikeln

Branden i katedralen, som bröt ut vid kvart i åtta-tiden på morgonen, var under kontroll vid tiotiden. Frankrikes president twittrade under förmiddagen ut sitt stöd för brandmännen och hoppades att de skulle kunna rädda "denna gotiska juvel".

Nantes borgmästare uppger att en utredning om mordbrand inletts. Enligt åklagaren har brandhärdar konstaterats på tre olika ställen i katedralen, vilket stärker misstankarna om en anlagd brand.

Enligt brandkåren har branden främst drabbat kyrkans orgel, som uppges vara totalförstörd. Orgeln var från 1620-talet. Även glasmålningar från 1400-talet har förstörts i branden.

Förstörelsen uppges emellertid inte vara lika omfattande som den brand som drabbade Notre-Dame i Paris förra sommaren.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 673195308


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0