Ebba Busch (KD).

KD kräver att Sverige går med i Nato

Publicerad 10 januari 2022 kl 07.41

Utrikes. Efter att Ryssland ställt krav på att Nato ska stoppa sin utvidgning kräver Kristdemokraterna nu att Sverige ska gå med i den USA-styrda militäralliansen.

Dela artikeln

"Vi kan inte på egen hand trygga vår säkerhet i en situation där våra gränser och intressen hotas av militärt angrepp", skriver KD:s partiledare Ebba Busch och den försvarspolitiske talespersonen Mikael Oscarsson på DN Debatt.

Duon påstår vidare att Nato är "den främsta garanten för fred, säkerhet och militär förmåga i vår del av världen".

De fortsätter:

"Ett svenskt medlemskap medför att vi fullt ut kan planera, synkronisera och öva tillsammans med våra grannar. Bara så kan vi skapa den förmåga som krävs för att avskräcka från ett militärt angrepp."

KD vill dessutom se flera stora satsningar på det svenska försvaret.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0