Åkesson: Dags att fokusera på återvandring

Publicerad 3 september 2019 kl 14.50

Inrikes. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson tycker att Migrationsverket ska lägga mer fokus på att skicka hem invandrare, skriver han i en debattartikel på Aftonbladet.

Dela artikeln

Det är på Aftonbladet Debatt som SD-ledaren Jimmie Åkesson nu kräver en mer verklighetsbaserad invandringspolitik än övriga partier.

Han välkomnar visserligen Moderaternas besked att minska asylinvandringen, men menar att det inte räcker.

Sverige ska ta emot noll asylsökare, anser Åkesson. Detta ska gälla så länge situationen är så problematisk i Sverige som den är idag.

Enligt SD-ledaren ska Migrationsverket också "tydligare arbeta med återvandring".

Han menar att det sista steget i en ansvarsfull politik är att hjälpa invandrare återuppbygga och åka tillbaka till sina hemländer, när läget där är tryggt nog. Sverigedemokraterna har i sin budget föreslagit en extra miljard för detta ändamål.

Det ska även krävas betydligt mer för att bli medborgare, tycker han.

"Som ett minimum ska den som blir svensk medborgare kunna svenska, förstå och respektera svenska lagar och regler, samt visa förståelse för sociala koder, normer och värderingar. Det är med detta som utgångspunkt vi går in i migrationskommitténs arbete. Vi kräver intensitet. Vi kräver fokus. Vi kräver att gamla sanningar förkastas och att en mer verklighetsbaserad politik sjösätts med start nu", skriver Jimmie Åkesson i Aftonbladet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 190665850


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Norge inför 16-årsgräns för sociala medier

Beroendeframkallande och farligt, anser regeringen.. "Det här har jag tänkt på sedan dag ett som statsminister", säger statsminister Jonas Gahr Støre0 

Liberala kvinnors ordförande avgår efter SD-närmande

Malin Sjöberg Högrell lämnar sitt uppdrag.. "Liberal feminism viker aldrig ner sig när det kommer till frihet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0