Kina ger miljardlån till Ungern

Publicerad 3 maj 2012 kl 09.24

Utrikes.Ungern kommer att få ett lån av Kina motsvarande 10 miljarder kronor för att bidra till näringslivets utveckling. Avtalet undertecknades på onsdagen i Budapest under ett kinesiskt statsbesök, uppger Rysslands röst.

Gilla artikeln på Facebook

Utöver låneavtalet undertecknades sex bilaterala avtal inom handelsekonomiskt samarbete.

För närvarande eftersträvar Ungern att återupprätta de förhandlingar med Internationella valutafonden som tidigare förts om ett lån på 15-20 miljarder euro. Datumen för förhandlingarnas början har ännu inte fastställts. Dröjsmålet är förknippat med så kallade västerländska investerares missnöje med Viktor Orbans regering. Orban själv har i samband med detta flera gånger lovat att Ungern kommer att vända sig österut, uppger Rysslands röst.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

29-årig lärarinna gruppvåldtogs av elevgäng

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Utrikes

Trump bombar Jemen efter hot mot Israel

Amerikansk attack mot houthirebellerna i natt.. Donald Trump svarar på rebellernas hot om att återuppta attackerna mot israeliska fartyg.0 

Här grips FN-domaren för slaveri

FN-höjdaren Lydia Mugambe dömd.. Höll ung kvinna som slav i lägenheten i brittiska Oxford.0 

Bekymrar sig över demokratiutvecklingen i väst. "Vi kan inte betrakta dessa val som legitima."0 Plus

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0