Arkivbild.

Ja till böneutrop i 110 decibel i Karlskrona – "Enkelt beslut att fatta"

Publicerad 18 maj 2018 kl 18.17

Inrikes. Nu är det klart: Islamska kulturföreningen i Karlskrona får tillstånd att sända muslimska böneutrop med högtalare från minareten i Kungsmarken. Och det var ett enkelt beslut att fatta, säger polisen till SVT Nyheter Blekinge.

Dela artikeln

Ja, även Karlskronaborna kommer hädanefter få uppleva muslimska böneutrop från högtalare.

Det står klart efter att polisens utredning blivit klar och moskéns ansökan har bifallits.

– Det har varit ett ganska enkelt beslut skulle jag påstå. Särskilt eftersom kommunen tillstyrkt ansökan. Då är vi två om det, säger Klas Werme, rättschef i polisregion Syd, till SVT Nyheter.

Karlskrona blir därmed officiellt den tredje staden i Sverige med böneutrop. Ljudnivåerna får inte överskrida 110 decibel utomhus och 45 decibel inomhus, och högtalarna ska riktas på angivet sätt.

Kommunen hade riktat en skriftlig rekommendation till polismyndigheten att tala med grannar i området innan något beslut fattas. Men det struntade polisen helt i att göra, med argumenten att man saknar såväl resurser som laglig grund för att göra det.

Islamiska kulturföreningen i Karlskrona började egentligen sända böneutrop redan i november förra året. Men sedan avslöjades det att föreningen inte sökt tillstånd, och då stoppades utropen tillfälligt. Nu kommer de fortsätta och bli ett permanent inslag i kommunen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 37845923


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0