Klockrån i Djursholm – knivbeväpnade män ringde på dörren

Publicerad 15 november 2019 kl 00.29

Inrikes. Ytterligare ett hänsynslöst rån skedde i Stockholm på torsdagskvällen. Boende i Djursholm blev bland annat knivrånade på en klocka, när maskerade gärningsmän ringde på dörren och hotade sina offer med kniv.

Dela artikeln

De senaste dagarna har det inträffat flera brutala rån i nordvästra Stockholm, där rånarna bland annat tagit sig in i folks hem, hotat mörda dem och stulit deras bilar, uppger Aftonbladet.

– Det obehagligaste var att de kom in i huset och hotade att de skulle döda oss om vi kom ner för trappan, säger mannen i en drabbad familj till tidningen.

På torsdagen skedde ett rån i Danderyd.

Det var strax efter klockan 20 på torsdagskvällen som boende i Djursholms Ekeby blev rånade i sitt hem av två maskerade gärningsmän.

"De två gärningsmännen plingade på dörren hemma hos brottsoffren och tilltvingade sig bland annat en klocka genom att uppvisa ett knivliknande föremål", skriver polisen på sin hemsida.

Därefter lämnade de platsen. Poliserna som skickades till platsen pratade med vittnen och sökte efter förövarna, men lyckades inte gripa någon.

Offret ska inte ha fått några fysiska skador.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 682840556


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 682840557


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Kent Ekeroth: "Hörde inget från SD" om moratorium

Hanif Bali får stöd – av SD-profil. Ekeroth tjatade och tjatade på partiet att stoppa medborgarskapen – till ingen nytta.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus