Kåre Friberg.

Kommunalråd döms för våldtäkt

Publicerad 5 februari 2020 kl 11.23

Inrikes. Motalas kommunalråd Kåre Friberg (M) döms nu till två och ett halvt års fängelse för våldtäkt och grov kvinnofridskränkning, rapporterar Aftonbladet. Hur stark bevisningen var är dock oklart.

Dela artikeln

Kåre Friberg åtalades för en rad olika brott mot den närstående kvinnan efter att hon fått söka vård för att ha ramlat i en trappa. Enligt åklagare var det M-toppen som hade knuffat henne.

Enligt åtalet hade Friberg, som fram till att han anhölls i november var kommunalråd i Motala, gjort sig skyldig till tre fall av våldtäkt och nio fall av grov kvinnofridskränkning.

Linköpings tingsrätt dömde på onsdagen M-toppen för ett fall av våldtäkt samt för grov kvinnofridskränkning, skriver Aftonbladet. Straffet blev två år och sex månaders fängelse. Han ska också betala totalt 160.000 kronor i skadestånd till kvinnan.

Kåre Friberg har nekat till samtliga brott. Hur stark bevisningen var är oklart, till följd av sekretess.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Orban: Sista chansen att rösta innan tredje världskriget

Varnar för att storkrig i Europa bryter ut efter 2026. . EU-ledarna har redan beslutat sig för att starta kriget, enligt ungerske premiärministern.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0