Kraftig ökning av smittfall i Sverige

Publicerad 25 november 2021 kl 15.33

Inrikes. Den senaste veckan har det skett en "ganska kraftig ökning" av antalet smittfall i Sverige, meddelade Folkhälsomyndigheten på en presskonferens.

Dela artikeln

– Den här veckan har börjat med en ganska kraftig ökning av antalet fall, sade Sara Byfors, avdelningschef för Folkhälsomyndigheten.

Antalet nyinlagda för intensivvård ligger fortfarande på en låg nivå, men man ser en viss ökning av vaccinerade som behöver intensivvård, skriver Sveriges Radio.

Enligt FHM:s uppdaterade vägledning för smittspårning ska alla som delar hushåll med en person som har covid-19 stanna hemma i sju dagar och testa sig för sjukdomen. Detta gäller både vaccinerade och ovaccinerade och oavsett om man har symtom eller inte, skriver SR.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 87186920


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 87186921


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0