Kraftig ökning av smittfall i Sverige

Publicerad 25 november 2021 kl 15.33

Inrikes. Den senaste veckan har det skett en "ganska kraftig ökning" av antalet smittfall i Sverige, meddelade Folkhälsomyndigheten på en presskonferens.

Dela artikeln

– Den här veckan har börjat med en ganska kraftig ökning av antalet fall, sade Sara Byfors, avdelningschef för Folkhälsomyndigheten.

Antalet nyinlagda för intensivvård ligger fortfarande på en låg nivå, men man ser en viss ökning av vaccinerade som behöver intensivvård, skriver Sveriges Radio.

Enligt FHM:s uppdaterade vägledning för smittspårning ska alla som delar hushåll med en person som har covid-19 stanna hemma i sju dagar och testa sig för sjukdomen. Detta gäller både vaccinerade och ovaccinerade och oavsett om man har symtom eller inte, skriver SR.


Nyheter från förstasidan

Arabisk hjälte avväpnade skytt i Bondi Beach

Slog till mot terroristen – utan egna vapen. 43-årige grönsakshandlaren Ahmed al-Ahmed pekas ut för hjältedådet.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Hemligt "sjukdomsfall" bakom spårvagnsolyckan i Göteborg

Förundersökningen läggs ned.. Det framgår inte om det är en psykisk eller somatisk sjukdom.0 

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0