Bostadsbubblan

Kraftig ökning av svenska bostadspriser

Publicerad 11 juni 2017 kl 16.53

Ekonomi. Svenska småhuspriser fortsätter att öka stabilt med 1 procent i månaden och steg med 3 procent det senaste kvartalet, enligt SCB.

Dela artikeln

Mellan de två senaste tremånadersperioderna redovisas stigande priser i 16 av Sveriges 21 län. Den högsta prisuppgången på länsnivå var 8 procent, vilket redovisas i Jämtlands län. I fyra län redovisas sjunkande priser.

I storstadsregionerna Storstockholm, Stormalmö och Storgöteborg steg priserna mellan 1 och 3 procent.

Fördelat regionalt på län och årsbasis steg priserna i 20 av 21 län. Den högsta prisutvecklingen på länsnivå redovisas i Östergötlands län med 17 procent, följt av Västernorrlands län med 14 procent. Det enda länet där priserna inte steg var Blekinge län, där var priserna oförändrade.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 251969928


Varnish cache server

Mer från Ekonomi

Riksbanken rör inte räntan – varnar för krigets följder

Tillväxtprognosen sänks.. "Utfallsrummet för vad som kan hända framöver är stort."0 

Minus 329 procent för AP-fondernas vindkraft

Ännu ett grönt pensionsfiasko.. "Skaftåsen Windfarm" redovisade förlust på 250 miljoner kronor.0 

Om två veckor höjer regeringen bostadspriserna

Avskaffat amorteringskrav och höjt bolånetak.. Regeringen inleder valåret med att låta Svensson låna "till nocken".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0