Bostadsbubblan

Kraftig ökning av svenska bostadspriser

Publicerad 11 juni 2017 kl 16.53

Ekonomi. Svenska småhuspriser fortsätter att öka stabilt med 1 procent i månaden och steg med 3 procent det senaste kvartalet, enligt SCB.

Dela artikeln

Mellan de två senaste tremånadersperioderna redovisas stigande priser i 16 av Sveriges 21 län. Den högsta prisuppgången på länsnivå var 8 procent, vilket redovisas i Jämtlands län. I fyra län redovisas sjunkande priser.

I storstadsregionerna Storstockholm, Stormalmö och Storgöteborg steg priserna mellan 1 och 3 procent.

Fördelat regionalt på län och årsbasis steg priserna i 20 av 21 län. Den högsta prisutvecklingen på länsnivå redovisas i Östergötlands län med 17 procent, följt av Västernorrlands län med 14 procent. Det enda länet där priserna inte steg var Blekinge län, där var priserna oförändrade.


Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0