Bostadsbubblan

Kraftigt trendbrott: Allt fler tror på boprisras

Publicerad 22 oktober 2018 kl 19.27

Ekonomi. Efter en tids turbulens på bostadsmarknaden har svenskarnas uppfattning om boprisutvecklingen svängt rejält. Dubbelt så många tror på fallande priser idag jämfört med samma tid förra året. En knapp majoritet tror samtidigt på stigande boräntor, enligt en ny undersökning från Nordea.

Dela artikeln

Enligt Nordeas Boendebarometer har svenska folkets syn på bostadspriserna svängt kraftigt.

Andelen som tror på stigande priser de kommande 12 månaderna uppgår idag till 32 procent, ett fall från 46 procent samma period 2017 och 53 procent 2016. Andelen som tror på sjunkande priser ökar till 26 procent från 13 procent förra året och 8 procent under 2016.

– Vi får gå tillbaka ända till 2012 för att hitta en så liten andel som tror på stigande priser. Det är uppenbart att det vi ser är ett trendbrott. Det är också sunt att fler inser att utvecklingen av bostadspriser inte kan fortsätta på samma sätt i all evighet, säger Nordeas privatekonom Ingela Gabrielsson i ett pressmeddelande.

Förväntningarna på bostadsmarknaden skiljer sig dock åt mellan olika åldersgrupper och de yngre är mer pessimistiska. Bland åldrarna 18–25 uppger hela 45 procent att bostadspriserna kommer att sjunka det närmaste året, jämfört med genomsnittet på 26 procent.

– Att det finns en övervikt hos unga som tror på sjunkande bostadspriser är troligen kopplat till att de kommit in på höga nivåer och känner större oro, säger Ingela Gabrielsson.

Vad det gäller utvecklingen av boräntor är synen tudelad. 51 procent tror på stigande boräntor medan 40 procent tror på oförändrade räntor. Endast tre procent tror på sjunkande boräntor.

– Här måste jag säga att svenska folket har en ganska realistisk syn på räntan. Bostadsräntorna ligger på rekordlåga nivåer och ytterligare sänkningar idag är inte troligt, säger Ingela Gabrielsson.

I undersökningen framgår det även att 35 procent anser sig klara en större utgift på 50.000 kronor en vanlig månad utan att behöva ta ett lån. Bland de i åldrarna 26–39 är det betydligt tuffare. I denna grupp är det 17 procent som inte skulle klara en utgift större än 10.000 kronor utan att behöva låna pengar.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 150661747


Varnish cache server

Ministern på Norra Bantorget: "Javid Shah!". Samtidigt uppmanar regeringen andra att "inte ta Mellanösterns konflikter till svenska gator och torg".0 

Mer från Ekonomi

Minus 329 procent för AP-fondernas vindkraft

Ännu ett grönt pensionsfiasko.. "Skaftåsen Windfarm" redovisade förlust på 250 miljoner kronor.0 

Om två veckor höjer regeringen bostadspriserna

Avskaffat amorteringskrav och höjt bolånetak.. Regeringen inleder valåret med att låta Svensson låna "till nocken".0 

Kundflykt när Prisjakt chockhöjer sina egna priser

E-handelssverige lämnar plattformen.. Nu tvingas företaget skjuta upp sin egen börsintroduktion.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0