Krav på Amanda Linds avgång: "Vi behöver en minister som kan något"

Publicerad 3 augusti 2020 kl 15.47

Inrikes. Jonas Gardell kräver nu att kulturminister Amanda Lind (MP) avgår. Han tycker regeringens coronarestriktioner är obegripliga och inkonsekventa och slår extremt hårt mot den så kallade kulturbranschen, skriver han på Expressen Debatt. Sverige behöver en minister som "kan något", påpekar han.

Dela artikeln

Kritiken växer nu mot regeringens coronarestriktioner för kulturevenemang.

I mitten av juli skrev 173 personer inom branschen ett öppet brev som ifrågasatte begränsningen om högst 50 personer på tillställningar.

”Vi ser fulla krogar, uteserveringar och överfulla badstränder och gräsmattor. Samtidigt går musiker, scenarbetare och artister på knäna och krisstödet räcker inte”, skrev de bland annat.

Nu kräver Jonas Gardell att kulturminister Amanda Lind avgår.

Han förstår sig inte heller på reglerna och hävdar att regeringens beslut är inkonsekventa.

"Varför är det okej med ett öppet Ullared men inte ett öppet Gröna Lund? Varför är det okej med ett fullpackat flygplan men inte med en fullsatt teater? Om man fattar beslut som får sådana förödande konsekvenser måste man åtminstone kunna redogöra för varför", skriver han bland annat i Expressen.

Enligt Gardell är teater-och underhållningsbranschen en jätteindustri varifrån 200.000 personer direkt eller indirekt får sin inkomst, men som nu håller på att kollapsa på grund av regeringens agerande.

Han förstår inte varför covid-19 bara skulle sprida sig om någon spelar ett instrument eller om människor tittar på ståuppkomik.

"Amanda Lind, du måste avgå. Nu. Vi måste få en riktig kulturminister. En som kan något, det allra minsta, om branschen", avslutar han.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Sverige söker spansk arbetskraft

1.500 tjänster utannonseras.. Många erbjuder gratis boende och kräver ingen tidigare erfarenhet.0 

November lika varmt som midsommar – men nu kommer kylan

Minusgrader och snö till helgen.. Mildare luft gör dock comeback redan mitt i nästa vecka, med 10 grader i södra Sverige.0 

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Statsvetare: "Olämpligt" att kungen säger vettiga saker om klimatet

Borde hålla sig till floskler, varnar akademiker.. "Att han säger att Sverige tycker att de här sakerna är viktiga, det är helt okej".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0