Krav på förbud mot "rasistiska" organisationer

Publicerad 7 december 2020 kl 15.04

Inrikes. Flera judiska företrädare kräver att Sverige förbjuder så kallade "rasistiska" organisationer, skriver de på SvD Debatt.

Dela artikeln

Det är bland andra Aron Verständig, ordförande för Judiska centralrådet i Sverige, som vill förbjuda "rasister" från att organisera sig.

Sverige bör följa Finlands exempel och förbjuda dylika organisationer, skriver de i sin debattartikel, som särskilt nämner Nordiska motståndsrörelsen.

Enligt artikelförfattarna är det dags för Sverige att "på allvar" agera mot så kallad mot rasism och antisemitism.

"På senare år har rasistiska och nazistiska organisationer blivit allt mer verksamma. Antalet anmälda hatbrott ökar, fler aktiviteter utförs av dessa organisationer över hela Sverige och rasistisk propaganda blir allt mer vanlig på internet", skriver de i SvD.

Vidare hävdar att de att rasisterna utgör ett farligt hot både mot judar och "flyktingar".

Författarna hänvisar till FN:s internationella konvention om avskaffandet av alla former av rasdiskriminering, som kräver att konventionsstater förbjuder dylika organisationer.

Men Sverige har hittills inte följt detta.

De judiska företrädarna vill att demokratin ska användas som grund för att förbjuda organisationerna. Grupperna ska varken få organisera sig, sprida information eller demonstrera på landets gator.

"När en grupp allvarligt hotar demokratin är det av största vikt att det demokratiska samhället med kraft markerar", skriver de.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jerzy Sarneckis nya teori: Gängvåldet kommer upphöra av sig självt

78-årige kriminologen kommer med lugnande besked. De kriminella kommer "inom de närmaste åren" att självmant tröttna på att begå brott.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0