Arkivbild.

Kriminella upprättar vägspärrar i Göteborg

Publicerad 25 augusti 2020 kl 13.10

Inrikes. Kriminella nätverk har upprättat vägspärrar i Angered i Göteborg, uppger flera medier. I spärrarna kontrollerade de personer som körde in och ut ur Hammarkullen. Händelsen sker efter upptrappat våld mellan olika gäng.

Dela artikeln

Det är i samband med skottlossningar i Backa och Biskopsgården som det nu rapporteras om att kriminella upprättat vägspärrar i Göteborg.

Skjutningarna har inträffat de senaste veckorna och ingår i en pågående konflikt mellan olika gäng.

Enligt uppgifter i P4 Göteborg ska en av dessa grupperingar ha upprättat vägkontroller, för att sedan undersöka bilar som körde in och ut ur Hammarkullen i Angered.

Det hela skedde förra veckan.

– Det är helt oacceptabelt, det är polisen som står för ordningshållningen i samhället och inte nätverk, säger polischefen Erik Nord till Sveriges Radio.

Enligt Nord är situationen i området mycket allvarlig och polisen har nu inlett en särskild händelse, med anledning av skjutningarna.

Även GP uppger att ett kriminellt nätverk i Angered de senaste dagarna satt upp vägspärrar "på olika håll i nordöstra Göteborg", och att spärrarna kopplas till en konflikt i området.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 431565238


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Svensk trend: Politikerna tar sommarlov även under valår

Syns inte till – har semester.. "Politikerna är så slappa att de till och med har flyttat Almedalsveckan till juni".0 

Volvo V70 från 2005 utklassar nya bilar i säkerhetstest

Pekskärm- och app-bilar en trafikfara.. Gamla Volvon utklassar bilarna som kräver pillande i menysystem vid ratten.0 

Katja Nyberg hoppar av Widdings parti

Vildens nya drag.. Tar tillbaka kandidatur för Ambition Sverige.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0