Kritikförbud stred mot USA-konstitution

Publicerad 20 juli 2021 kl 15.21

Utrikes. Flera USA-delstater har lagar som förbjuder invånarna att kritisera Israel. Men nu har en domstol i Georgia underkänt en sådan lag med hänvisning till yttrandefriheten i den amerikanska konstitutionen.

Dela artikeln

Enligt lagen i Georgia, som förbjuder uppmaningar till bojkott av Israel, ska påföljden vara att delstatens offentliga institutioner i sin tur ska bojkotta individer som på något sätt uppmanat till bojkott av den judiska staten.

Men enligt den nya domen bröt Georgias södra universitet mot konstitutionen när de våren 2020 avbokade en föreläsning med journalisten Abby Martin med hänvisning till att Martin hade uppmanat till bojkott av Israel.

Abby Martin skulle ha fått 1.000 dollar i ersättning för sitt sin föreläsning men universitetet hänvisade till delstatens lagstiftning om kritikförbud mot Israel och vägrade betala.

"Martins uppmaning till bojkott av Israel utgör en aktivitet som skyddas av det första författningstillägget", skriver domaren Mark H. Cohen i sin dom.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 941720711


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 941720712


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blodbad på Wall Street efter valet

Demokraternas seger slår hårt mot Silicon Valley.. Mer än 2.000 miljarder dollar gick upp i rök på Nasdaq.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Tidigare blev man kallad rasist om man påstod det. Svenskättlingarna besegrade Rom och byggde riken runtom i Europa.0 Plus

Mer från Utrikes

Ytterligare tre döda funna i Krakow-skyttens hem

Tros röra sig om familjemedlemmar.. Sex personer dog under Breivik-liknande masskjutningen i centrum.0 

"Kan få mer stöd": Zelenskyj gläds över vänsterseger i USA

Piken mot Trump.. Ukrainske ledaren hoppas att nya kongressen blir lika givmild som EU-politikerna.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0