Kvinna på äldreboende fick ingen mat – ingen kunde svenska

Publicerad 21 juli 2020 kl 15.33

Inrikes. En äldre kvinna på ett äldreboende i Jämtland bad om en smörgås eftersom hon var hungrig. Men hon fick ingen mat eftersom ingen i personalen förstod vad hon sa, rapporterar Samhällsnytt med hänvisning till Östersunds-Posten.

Dela artikeln

Händelsen ägde rum på ett äldreboende i Östersund i helgen. Den förtvivlade och oroliga äldre kvinnan ringde upp sin gode man och berättade att hon fick gå hungrig eftersom ingen förstod henne.

När hennes gode man ringde äldreboendet stod det klart att ingen i personalen talade svenska.

– Så här får det inte gå till. Det är inte acceptabelt, säger den gode mannen till Östersunds-Posten.

Händelsen har anmälts till kommunen. Börje Hoflin, tillförordnad förvaltningschef på Östersunds kommun, uppger för Östersunds-Posten att kommunen ställer krav på att vikarier inom vården ska kunna svenska. Han uppger dock att kommunen under coronapandemin har tvingats anställa fler vikarier på grund av den höga sjukfrånvaron.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 900238024


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 900238025


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

"Extrema högern": Här läxar polisen upp ungdomar som deltar på AFS-möte

"Din mamma tycker det är okej?" Polisens drag när ungdomar flockades kring AFS nationaldagsfirande.0 

Ekonominyheter

Guld ny favorit när centralbanker ratar USA-papper

Ädla metallen har nu blivit världens främsta reservtillgång.. Milstolpe passerad när allt fler länder söker alternativ till dollarn.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0