Överfallet i Skara

Kvinna utsatt för gruppvåldtäktsförsök i Skara – brändes med cigarett

Publicerad 27 mars 2016 kl 23.47
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En kvinna utsattes under påskdagens morgon för ett gruppvåldtäktsförsök i Skara, skriver Nya Lidköpingstidningen.

Dela artikeln

Överfallet ska enligt GP ha inträffat på Källgatan mellan klockan fem och halv sex på morgonen. Tre okända män överföll kvinnan och drog ned henne på marken.

Två av männen höll fast kvinnan medan den tredje tafsade på henne och försökte slita av henne kläderna. Efter ett tag avbröts våldtäktsförsöket, men männen brände kvinnan med en cigarett innan de lät henne gå. Efter överfallet försvann våldtäktsmännen i en liten svart bil.

Foto: Google Maps/Fria Tider. Klicka för större karta.

Förutom att chockas svårt av händelsen fick den utsatta kvinnan en brännskada på handen och blåmärken efter överfallet. Polisen har inga misstänkta personer för våldtäktsförsöket men vädjar till eventuella vittnen som kan ha sett eller hört något.

En halvtimme efter våldtäktsförsöket på Källegatan blev en ung man rånad när han vid sextiden på morgonen gick ut med soporna på Vinkölsgatan. Två eller tre män hotade mannen med en kniv och tvingade honom att lämna ifrån sig sin mobiltelefon. Det är oklart om det finns något samband mellan de två händelserna.


Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sänkt matmoms "en elegant förolämpning mot svenska folket"

Jurist: Sänk skatten på arbete istället. ”Även den som endast tjänar 15.000 kronor i månaden har ett skattetryck på cirka 45–50 procent”.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Flera dömda klimataktivister ställer upp i kyrkovalet

Fast för bland annat olaga intrång.. "Man har rätt att göra det i ett gott demokratiskt samhälle".0 

Benjamin Dousa kränkt av Stegruds konstaterande

Är själv turk på fädernet.. Sågar även Åkessons påstående om att det skulle vara "förfäderna" som byggt upp Sverige.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur