Kvinna våldtogs i dunge i Visby

Publicerad 23 augusti 2020 kl 16.01

Inrikes. En man har anhållits misstänkt för att ha våldtagit en kvinna i naturområdet Krookska dungen under natten till söndagen.

Dela artikeln

– Det är en kvinna som utsatts och hon är förd till sjukhus för undersökning, säger Tove Hägg, presstalesperson på polisen, till Aftonbladet.

Brottet begicks vid 03:30-tiden på söndagsmorgonen och innan dess hade den misstänkte och brottsoffret "haft viss kontakt med varandra", enligt polisen.

Den man som är misstänkt för brottet greps i sin bostad vid 10-tiden på söndagsförmiddagen. Den troliga brottsplatsen var till en början avspärrad, men avspärrningen hävdes strax före klockan 11:30.

Kvinnan är förd till sjukhus för undersökning.

Mannen är efter beslut av åklagare anhållen misstänkt för våldtäkt, meddelade polisen strax före klockan 13..


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 32345392


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0