"Löfven besatt av SD på ett osunt sätt"

Publicerad 12 oktober 2017 kl 11.05

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven (S) är "helt besatt" av SD på "ett osunt sätt". Det säger den nye M-ledaren UIf Kristersson i en intervju med TV4.

Dela artikeln

Under onsdagens riksdagsdebatt återkom Löfven flera gånger till att SD är ett parti "med nazistiska rötter" och använde argumentet som ett slagträ mot Moderaterna, som han menar närmar sig partiet.

Moderaternas partiledare UIf Kristersson säger att han tycker att statsministern agerar "ovärdigt".

– Jag tycker att Stefan Löfven är helt besatt av Sverigedemokraterna på ett osunt sätt, ärligt talat. Vi kan inte ha en svensk politik som bara kretsar kring vad Sverigedemokraterna tycker och tänker, säger Kristersson till TV4.

Han tillägger:

– Vad Stefan Löfven egentligen säger är att hur små Socialdemokraterna än blir i nästa val så vill han fortsätta att regera. Det tänker vi sätta stopp för.

Ulf Kristersson uppgav dock i september, innan han tillträdde som partiordförande, att M inte "kommer att förhandla" med SD.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 420872629


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Efter Tidöbluffen: SD lovar "systemkritik på riktigt"

Löftet: Snabba resultat – efter valet.. "Vi ska vara lite systemkritiska på riktigt för en gångs skull".0 

Återvandringshubbar i tredje världen nytt EU-vapen mot illegal invandring

Förslaget godkänt till sist.. EU-parlamentet röstade med klar majoritet för att gå vidare, trots motstånd från vissa partigrupper.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0