Löfven: "Många asylsökande" skapar sämre välfärd

Publicerad 11 oktober 2019 kl 16.10

Inrikes. Många asylsökare i samma område leder till segregation och "svårigheter för kommunerna att erbjuda sina invånare en bra välfärd". Det skriver statsminister Stefan Löfven (S) på Facebook idag.

Dela artikeln

Efter Socialdemokraternas katastrofsiffror i flera opinionsmätningar har partiet gjort olika invandringskritiska utspel.

Bland annat har Stefan Löfven sagt att Sverige ska ta emot färre så kallade flyktingar.

Detta tillbakavisades dock snabbt av vice statsminister Isabella Lövin (MP), som förklarade att det är Socialdemokraternas och inte regeringens politik.

På fredagen gör Löfven ytterligare ett utspel.

"I flera år har kommunalpolitiker som Katrin Stjernfeldt Jammeh i Malmö och Boel Godner i Södertälje larmat om problem som följer av att många asylsökande bosätter sig i samma områden. Det har lett till segregation och svårigheter för kommunerna att erbjuda sina invånare en bra välfärd", skriver Löfven på sin Facebook.

Enligt statsministern han regeringen därför fattat beslut om ett förslag som enligt honom ska få asylsökare att välja att bo i områden där det finns "förutsättningar för ett socialt hållbart mottagande".

"Regeringens förslag är att asylsökande som själva väljer att bo i eget boende inte ska ha rätt till dagersättning eller särskilt bidrag om de bosätter sig i vissa områden med socioekonomiska utmaningar. Det ska gälla som huvudregel. Kommuner som Malmö och Södertälje får bättre möjligheter att planera för skola och andra välfärdstjänster till innevånarna", fortsätter han.

"Bostadsområden med allvarliga problem till följd av segregation och trångboddhet finns i flera kommuner runt om i Sverige. Vi ska inte ha områden i Sverige som präglas av extrem trångboddhet där barn och unga inte kan läsa läxor och där boendeförhållandena leder till psykisk och fysisk ohälsa."

De nya reglerna ska börja gälla vid årsskiftet.

– Jag är glad att vi nu kan ta det här steget för att göra Sverige starkare och tryggare, säger Löfven.


Nyheter från förstasidan

Ministern: 77.700 invandrare saknar både jobb och utbildning

"Det är en mörk höst." Johan Britz presenterade nedslående siffror på pressträff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0