Löfven stärkt av IT-skandalen

Publicerad 30 juli 2017 kl 18.59

Inrikes. Förtroendet för Stefan Löfven (S) stärks efter hanteringen av Transportstyrelsens IT-skandal. Hela 37 procent av svenskarna (+3 procent) uppger sig ha starkt eller mycket starkt förtroende för Löfven.

Dela artikeln

I toppen ligger av någon anledning Annie Lööf (C) som har 40 procents förtroende (+5 procent), medan Miljöpartiets båda språkrör hamnar i botten i SVT/Novus mätning.

Torbjörn Sjöström, vd på Novus, säger till Expressen att det generella förtroendet för regeringen ligger på en oförändrat låg nivå.

– Ur ett historiskt perspektiv ligger de relativt lågt, det är fler som misstror än som har förtroende. Så det är inget läge för dem att slappna av, säger han till Expressen.


Nyheter från förstasidan

"Slaktaren från Kamerun" inför rätta till sist

Hela EU daltade i ett halvår – trots skräcken. Mannen åkte på Europaturné och slängde betongblock på folk från höga byggnader – först nu har han frihetsberövats.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0