Löfven stärkt av IT-skandalen

Publicerad 30 juli 2017 kl 18.59

Inrikes. Förtroendet för Stefan Löfven (S) stärks efter hanteringen av Transportstyrelsens IT-skandal. Hela 37 procent av svenskarna (+3 procent) uppger sig ha starkt eller mycket starkt förtroende för Löfven.

Dela artikeln

I toppen ligger av någon anledning Annie Lööf (C) som har 40 procents förtroende (+5 procent), medan Miljöpartiets båda språkrör hamnar i botten i SVT/Novus mätning.

Torbjörn Sjöström, vd på Novus, säger till Expressen att det generella förtroendet för regeringen ligger på en oförändrat låg nivå.

– Ur ett historiskt perspektiv ligger de relativt lågt, det är fler som misstror än som har förtroende. Så det är inget läge för dem att slappna av, säger han till Expressen.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0