Stefan Löfven.

Löfven: "Vi ger oss inte" – ska få "alla" EU-länder att ta emot invandrare

Publicerad 21 augusti 2018 kl 21.24

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven (S) kommer inte ge sig i frågan om en fördelning av invandrare mellan EU:s medlemsstater. Det sade han i kvällens utfrågning i SVT. Alla måste "ta ansvar", hävdar statsministern.

Dela artikeln

EU:s medlemsstater har ännu inte kommit överens om en gemensam fördelningar av asylsökare från tredje världen. Där är det kärvt, förklarade Stefan Löfven när han frågades ut i SVT på tisdagskvällen.

Länder som Polen och Ungern vill inte ta emot några muslimska invandrare. Men Löfven har länge förespråkat att invandrarna ändå ska fördelas proportionerligt mellan de olika medlemsstaterna.

De länder som vägrar, ska "tvingas" till det, har han till och med sagt.

Och Stefan Löfven kommer inte ge sig på den frågan.

– Ja, frågan om fördelningen är ett stort problem. Där går det riktigt trögt. Men vi tänker inte ge oss med det, och vi är tillräckligt många länder som tycker det är rimligt att alla är med och tar sitt ansvar.

Att Sverige i praktiken tar emot tusentals fler asylsökare än den gräns som regeringen satt som rimlig, beror på att Sverige "står upp för asylrätten" och att de som ändå lyckas ta sig hit har rätt att söka asyl, förklarade Löfven. Sveriges "andel" är satt till 14.000 asylsökare, men i år väntas det komma 23.000. Och det må så vara, enligt statsministern.

– Det betyder att den som kommer hit ska få söka asyl, sade han. Det är en internationell rätt, och vi viker oss inte en millimeter.

Samtidigt vill Stefan Löfven fortsätta med en så kallad restriktiv invandringspolitik för Sverige, med bland annat inskränkningar i rätten till familjeåterförening.

– Därför måste hela EU ta ansvar, påpekade han igen.

Enligt Löfven är det i dagsläget "inte hållbart" att återgå till en lika generös invandring som Sverige hade innan.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 193195703


Varnish cache server

"Blev extremt äcklad." Nu får reportaget hård kritik – bland annat av en minister.0 

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0