Handgranaterna

Lagligt att föra in handgranater i Sverige

Publicerad 14 augusti 2015 kl 18.06

Inrikes. Handgranater klassas inte som vapen i lagen och kan därför föras in i Sverige utan påföljder. Nu vill Folkpartiet ändra lagstiftningen.

Dela artikeln

Ett 30-tal handgranater har detonerat i Malmö i år. Det rör sig i första hand om granater som kommer från forna Jugoslavien.

Idag klassas handgranater som en brandfarlig och explosiv vara, och inte som ett vapen. Det innebär att personer som grips med en handgranat inte blir dömda för vapenbrott.

Dessutom är det fritt fram att ta med sig en eller två handgranater genom tullen.

– Det är en mycket märklig situation. Vi vill att det lagmässiga hålet täpps till, säger Jonas Karlsson, jurist vid Tullverket, till Svenska Dagbladet.

Folkpartiet vill nu se över vapenlagen och straffskalan.

– Det är en tidsfråga innan personer kommer skadas av dessa mycket farliga och explosiva föremål. Folkpartiet kräver nu en översyn av vapenlagen gällande straffskalan kring handgranater. Med en skärpt lagstiftning kan fler lagföras, hårdare straff utdömas och polisen får tydligare stöd i lagen. Förekomsten och användandet eskalerar i kriminella gäng, och det är viktigt att vi från politiskt håll tar ansvar, säger Roger Haddad (FP) i ett pressmeddelande.

Mer specifikt vill han att handgranater ska klassificeras som ett vapen istället för ett brandfarligt och explosivt föremål.

– Att idag ertappas med en handgranat kan ge bötesstraff, det är inte i paritet med allvaret och den skada en handgranat faktiskt kan utgöra, säger Haddad


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 240406856


Varnish cache server

Nu blir det kriminellt att "allvarligt skada" kvinnors ego. Den som "återkommande" beskyller sin fru för att ha fel kan få långa fängelsestraff.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0