Trippelmordet i Uddevalla
Den dömde 23-åringen.

Äldre brodern dömd för trippelmordet

Publicerad 22 oktober 2015 kl 15.05

Inrikes. En 23-årig invandrare dömdes idag till livstids fängelse för trippelmordet i Uddevalla i mars. Hans yngre bror, som också var åtalad för morden, frias samtidigt helt.

Dela artikeln

Båda bröderna stod åtalade för mord. En bekant till dem åtalades å sin sida för medhjälp eftersom han lämnat en av de pistoler som använts vid dödsskjutningarna till den äldre brodern strax före brotten ägde rum.

Samtliga har förnekat att de haft något med morden att göra.

Enligt tingsrätten det är bevisat att den äldre av bröderna är skyldig till morden och han döms därför till livstids fängelse. För den yngre brodern finns det tveksamheter kring hans medverkan enligt domstolen, som friar honom. Även den man från Ljungskile som lämnat tillbaka en pistol till den äldre brodern efter att ha lånat den frikänns då det inte är bevisat att han haft kunskap om att den skulle användas som mordvapen.

Trippelmordet ägde rum på Bävedalsvägen i Uddevalla natten mellan den 6 och 7 mars 2015. Offren var en svensk tonårstjej och två kriminella invandrare.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Golahmad, 67, hyllar återvandringsbidraget: "Jag vill återvända till mitt hemland"

Han nappar direkt på erbjudandet. Har tröttnat på ensamheten och isoleringen – vill tillbaka till Afghanistan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur