Yusra Khogali till höger.

Ledare för Black Lives Matter: "Vita är undermänniskor"

Publicerad 14 februari 2017 kl 10.01

Utrikes. En ledare för Black Lives Matter-rörelsen i Kanada har blivit uppmärksammad efter ett flertal uttalanden där hon går till häftigt angrepp mot vita. Hon har bland annat sagt att Kanadas premiärminister är en "vit rasistisk terrorist" och att vita är "undermänniskor".

Dela artikeln

En av ledarna i Black Lives Matter (BLM) i Toronto har i en rad uttalanden nyligen sagt att vita personer har ”genetiska defekter” och är ”undermänniskor”, rapporterar tidningen Toronto Sun.

Yusra Khogali, en ledargestalt i vänsterextrema BLM i Kanada, har på sistone fällt en mängd hetsande kommentarer om vita. I ett tal utanför amerikanska konsulatet kallade hon Kanadas premiärminister Justin Trudeau för en ”rasistisk vit terrorist” och nyligen skrev hon på Facebook om att utrota den vita rasen.

Det är dock inte första gången Khogali har blivit uppmärksammad för aggressiva kommentarer. ”Snälla Allah ge mig styrka att inte förbanna/mörda dessa män och vita personer där ute idag”, skrev hon på Twitter för ett år sedan, vilket ledde till en polisutredning.

När Toronto Sun sökte Khogali för en kommentar valde hon att inte svara.

Black Lives Matter är en våldsam vänsterrörelse med en stor anhängarskara som vid upprepade tillfällen har angripit såväl polis som privatpersoner. Fria Tider har tidigare bland annat skrivit om att finansmannen George Soros finansierar BLM-rörelsen och att Hillary Clinton fick stöd av BLM under presidentvalskampanjen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 684084716


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Utrikes

USA stänger Hormuzsundet för Irans egna fartyg

Inför marinblockad – för att sätta press på Teheran.. "Varje iranier som öppnar eld mot oss eller mot fredliga fartyg kommer att SPRÄNGAS I BITAR!".0 

Iran: Fred är möjligt om USA sätter USA främst

Vill förhandla med "America First" i Islamabad.. "Men om vi möter företrädare för 'Israel First' blir det inget avtal".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0