IS-ledare så fet att han fick köras på lastbil

Publicerad 20 januari 2020 kl 02.48

Utrikes. När en högt uppsatt så kallad mufti inom Islamiska staten skulle gripas i Irak visade han sig vara så fet att han fick transporteras med hjälp av en lastbil, rapporterar RT.

Dela artikeln

Den ledande IS-profilen, som nu kallas "Jabba the Hutt" på sociala medier, fångades in av ett irakisk insatsstyrka i Mosul på torsdagen.

Shifa Al-Nima, även känd som Abu Abdul-Bari, uppges ha varit ansvarig för att ha utfärdat en fatwa som uppmanade till att bomba Profeten Jonas moské i staden. Den kulturhistoriskt signifikanta moskén sprängdes år 2014 av IS, som ansåg att platsen hade blivit en samlingsplats för avfällingar från den rätta tron.

Muftin, som uppges ha vägt uppemot 150 kilo vid tillfångatagandet, anklagas också för att ha utfärdat fatwor mot muslimska lärda och predikanter som vägrat att svära trohet till IS.

Bilderna på den jättelika IS-ledarens förnedrande gripande har lockat till hånfulla kommentarer på sociala medier, skriver RT. På Twitter jämförs han bland annat med karaktären "Jabba the Hutt" i Stjärnornas krig.

"Inte en chans att han fastar under ramadan", skriver en användare.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0