Sofia Jarl.

Liberal anklagar Björn Söder för "kvinnohat"

Publicerad 20 januari 2021 kl 20.34

Inrikes. Det är "kvinnohat i sin renaste form" när riksdagsledamoten Björn Söder (SD) beskriver abort som ett sätt att döda ofödda. Det uppger Sofia Jarl, förbundsordförande för Centerkvinnorna, i en debattartikel i Aftonbladet.

Dela artikeln

Det var i en skriftlig fråga till Isabella Lövin (MP) förra veckan som Björn Söder frågade om ministern avser att verka för att få ned antalet aborter i världen.

"Totalt 42 miljoner ofödda dödades i aborter" under 2020, konstaterade SD-politikern bland annat.

Att formulera sig på detta sätt är rent kvinnohat, enligt Sofia Jarl.

"När Björn Söder brukar ord som 'dödar' menar han implicit att en kvinna som avslutar sin graviditet i själva verket är en kvinna som dödar sitt barn", skriver C-kvinnan i sin debattartikel och fortsätter:

"Att göra kvinnor till mördare för att hon äger rätten till sin kropp och sitt liv är abortmotstånd och kvinnohat i sin renaste form, som Björn Söder bidrar till i Sveriges riksdag."

Till skillnad från Björn Söder vill Centerkvinnorna att Sverige ska avsätta mer pengar i bistånd för att möjliggöra ännu fler aborter i världen, enligt Sofia Jarl.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 528355514


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 528355515


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

SD:s riksdagstapp kostar partiet 50 miljoner

Valbakslaget får bidragsregnet att sina. Karlsson: "Partiet måste se över alla sina utgifter."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0