Danska valet

Liberal klanröstning även i Danmark

Publicerad 12 juni 2019 kl 07.12

Utrikes. Precis som i det svenska valet till EU-parlamentet mobiliserades invandrare i Danmark för att rösta på liberala partier inför folketingsvalet förra veckan. Klanröstningen skapar nu debatt i Danmark.

Dela artikeln

Fria Tider rapporterade för ett par veckor sedan att Liberalerna hade värvat en somalier som fått en stor mängd landsmän i Rinkeby att rösta på honom i EU-valet.

Denna typ av klanröstning präglade även så kallade utsatta områden i Danmark i valet till folketinget förra veckan. Trenden har skapat en debatt i landet och många menar att klanröstningen är negativ för demokratin.

Danska BT har talat med 25-årige Abbas Shawi, som under valkampanjen hjälpte till att mobilisera uppemot 5.000 invandrare i Köpenhamn att rösta på de liberala partierna Radikale Venstre och Alternativet. Han har bland annat besökt moskéer och invandrarföreningar för att instruera personer hur de skulle lägga sin röst.

– Jag har använt mitt nätverk och kontakter för att mobilisera väljare för att rösta på de parter som bäst tar tillvara våra intressen. Partier talar om invandrare i en god ton, säger Abbas Shawi till BT.

Han hävdar att invandrarna varit utsatta för "psykisk terror" under de senaste fyra åren av borgerligt styre.

Socialdemokraterna vann folketingsvalet efter att ha lovat att fortsätta att föra en stram invandringspolitik. I regeringsförhandlingarna utsätts det socialdemokratiska partiet dock av hårda påtryckningar från liberala partier, som istället kräver ökad tredje världen-invandring.

Abbas Shawi håller inte med i kritiken om att klanröstningen är problematisk ur en demokratisk synvinkel.

– Många invandrare och muslimer vill inte rösta eftersom de inte tror att det kommer att göra någon skillnad. Jag vill visa att vi som grupp också har en röst i samhället som kan ge mandat och inflytande, säger han till BT.


Nyheter från förstasidan

Kyrkoherde dömd för fejkade nazisthot

Hotade sig själv och skyllde på NMR. Nu döms flyktingvurmande kyrkoprofilen till villkorlig dom.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Barn hölls i covid-lockdown fram till i år – nu räddade av spansk polis

Hölls fångna i "skräckens hus".. Föräldrarna tog myndigheternas covid-nedstängningar lite väl långt.0 

Volgograd kan åter bli Stalingrad

Putin byter namn på stadens flygplats.. Men frågan har också väckts om att låta hela staden byta namn.0 

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Reformpartiet tar Storbritannien med storm.. Knep flera viktiga poster i fyllnadsvalet – och är nu största parti i mätningarna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0