Expressens före detta chefredaktör Olle Wästberg tycker till om Jimmie Åkessons tal på Twitter.

Liberaler rasar mot "Åkesson" – men citatet är från 1941

Publicerad 7 juli 2019 kl 21.44

Inrikes. Flera opinionsbildare hävdar att Jimmie Åkesson i Almedalstal sade att det finns "sex och en kvarts millioner" svenskar i Sverige idag. Men i själva verket handlar det om ett citat från Vilhelm Moberg år 1941 som SD-ledaren läste upp i början av talet.

Dela artikeln

Jimmie Åkesson inledde sitt tal i Almedalen med att citera ett längre stycke ur den folkkäre författaren Vilhelm Mobergs "Svensk strävan" från 1941.

Citatet inleds på följande vis:

"Sverige är vårt, det är sex och en kvarts millioner levande svenskars land. Men det är även de dödas land, deras som byggt upp det åt oss från början och lämnat oss sitt verk att förvalta och förkovra."

Men liberala och andra profiler anklagar nu Åkesson för att vilja exkludera tredje världen-invandrare ur begreppet svensk genom att hävda att det bara finns drygt sex miljoner svenskar i Sverige idag.

Lina Stenberg på tidningen Arbetet skriver exempelvis en hel ledarartikel om hur SD-ledarens tal var en "skrämmande upplevelse". Enligt henne är det "riktigt otäckt hur långt SD har gått i att öppet visa upp sin extrema nationalism och sin rasistiska grundideologi".

"Iklädd en I love Sölvesborgs-tröja utropar han att 'Sverige är vårt'. Till landets befolkning räknas inte de statistiskt beräknade tio miljonerna. Nej, utan att säga rakt ut vilka som uteslutits säger han att befolkningen består av 6,5 miljoner svenskar", skriver hon.

Olle Wästberg, liberal profil och tidigare chefredaktör på Expressen, är inne på samma linje.

"Nyss beskrev Jimmie Åkesson i sitt Almedalstal Sverige som 'Sex och en kvarts miljoner levande svenskars land'". D v s att 3.750.000 i vårt land inte räknas som svenskar. Det säger mycket om SD och vad som kan hända om de får inflytande", skriver Wästberg på Twitter.

Han får där medhåll från ett stort antal andra liberaler. Inlägget "retweetades" också av bland andra S-ministern Annika Strandhäll.

I den efterföljande diskussionen medger dock Olle Wästberg att han inte uppfattade att det rörde sig om ett citat från VIlhelm Moberg. Han förklarar också att svenskar som har flyttat till Spanien och fått spanskt medborgarskap är spanjorer.

När Annika Strandhäll blir upplyst av en TT-journalist om att Åkesson citerade Moberg svarar hon:

"Jo. Det är precis det han kommer säga."


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 364052171


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Många besökte AFS första maj-tal

Framför allt unga män ville se evenemanget.. Kasselstrand höll tal framför staty av Engelbrekt Engelbrektsson.0 

Palantir: "Vi har gjort Sverige starkare"

Sverigechefen försvarar kontroversiella verksamheten.. Vägrar berätta vilka svenska myndigheter AI-jätten arbetar med.0 

Ilska när fångarna får mycket bättre mat än de äldre

Umeå lägger 79 kronor på mat per äldre och dygn.. Men på anstalten ett stenkast bort äter de intagna för 113 kronor.0 

Åkesson: "Helt sanslösa reaktioner"

SD-ledarens uttalande i bråket om kvittningssystemet.. Anklagar oppositionen för att "utnyttja vildar för att kapa systemet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0