Liberalerna tar plats i Rosenbad

Publicerad 8 juli 2019 kl 16.10

Inrikes. Liberalerna har krävt platser i Regeringskansliet. Detta blir nu verklighet, meddelar regeringen på sin hemsida.

Dela artikeln

Liberalerna har krävt att få politiskt anställda i Regeringskansliet hos Stefan Löfvens regering. Detta som en del av januariavtalet.

Kravet har nu godkänts, uppger regeringen på sin hemsida.

Ett så kallat samordningskansli för partiet kommer inrättas i mitten av augusti. Kansliet kommer att bestå av fem medarbetare från Liberalerna som ska arbeta med genomförandet av januariavtalet.

Kansliet påbörjar sitt arbete den 15 augusti. Det kommer att verka under den tid som januariavtalet består, dock längst till utgången av innevarande mandatperiod, enligt regeringen.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0