Lidingö fritt från romer efter tiggeriförbud

Publicerad 4 mars 2021 kl 12.21

Inrikes. Lidinge har i praktiken varit helt fritt från tiggare i ett år efter att ett tiggeriförbud infördes, rapporterar SVT Nyheter Stockholm.

Dela artikeln

Sedan förbudet kom har polisen inte en enda gång tvingats bötfälla någon som brutit mot ordningsföreskrifterna i kommunen.

– Det här visar att tiggeriförbudet fungerar. Om det kommer hit någon som tigger informerar vi om vilka regler som gäller och då försvinner de från Lidingö, säger kommunstyrelsens ordförande Daniel Källenfors (M) till SVT.

Totalt har 14 kommuner i Sverige infört lokala tiggeriförbud, men det det saknas nationell statistik på hur många brott mot reglerna som har resulterat i böter, skriver SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 356948663


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 356948664


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ben-Gvir: Gazaborna måste skickas till Europa

"Det är vårt land – det judiska folkets land." Och när ursprungsbefolkningen fördrivits är destinationen given, enligt ministern.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD-Karlsson: Omöjligt att fastställa vem som är svensk

"Vilka gener måste man ha?". SD-toppen fortsätter rasiststämpla kollegorna – och hänvisar till Rasbiologiska institutet.0 

Kronofogden auktionerar ut naziskylt

Har även utmätt flera egendomar.. "Men det är nog den här skylten som sticker ut mest."0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0