Lidingö fritt från romer efter tiggeriförbud

Publicerad 4 mars 2021 kl 12.21

Inrikes. Lidinge har i praktiken varit helt fritt från tiggare i ett år efter att ett tiggeriförbud infördes, rapporterar SVT Nyheter Stockholm.

Dela artikeln

Sedan förbudet kom har polisen inte en enda gång tvingats bötfälla någon som brutit mot ordningsföreskrifterna i kommunen.

– Det här visar att tiggeriförbudet fungerar. Om det kommer hit någon som tigger informerar vi om vilka regler som gäller och då försvinner de från Lidingö, säger kommunstyrelsens ordförande Daniel Källenfors (M) till SVT.

Totalt har 14 kommuner i Sverige infört lokala tiggeriförbud, men det det saknas nationell statistik på hur många brott mot reglerna som har resulterat i böter, skriver SVT.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Majoritet av högerväljarna kritiska till Israel

Svenska opinionen allt mer negativ.. Majoritet av KD:s och SD:s väljare har "bristande vandel"-åsikter om Israel nu.0 

Ytterligare nio miljarder till Ukraina

18 Archerpjäser försvinner.. Stödet bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0