Hustrumordet i Uppsala
Den 30-åriga kvinnan mördades i maj i år av sin före detta man.

Livstids fängelse och utvisning för mord på före detta fru

Publicerad 17 oktober 2014 kl 11.15

Inrikes. Den 32-årige man som mördade sin 30-åriga före detta fru i maj i år dömdes i onsdags till livstids fängelse och utvisning till Nigeria, enligt domen från tingsrätten som Fria Tider tagit del av.

Dela artikeln

Mannen gav sig den 26 maj i år på ex-frun med en kniv och högg ihjäl henne med inte mindre än 26 knivhugg, skriver tingsrätten i sin dom. Efter att ha knivhuggit kvinnan lämnade mannen henne ensam med parets gemensamma dotter, som nyligen firat sin treårsdag och även blev vittne till det brutala mordet.

Kvinnan ringde SOS Alarm, men när larmoperatören tog emot samtalet hördes bara tunga andetag, rosslingar och en vettskrämd skrikande treåring i bakgrunden. Kvinnan avled under samtalet och när polisen kom till lägenheten hade dottern "mycket blod på sig". Den treåriga dottern har nu, flankerad av två advokater, fått sitta med på rättegången mot sin egen pappa i egenskap av målsägande.

Den mördade kvinnan var passionerat engagerad i frågor som berör Afrika, lokal ordförande för Afrikagruppernas Uppsalagrupp och satt med i riksorganisationens styrelse. I en intervju med sitt fackförbunds tidning berättade kvinnan förra året att hon "alltid känt en dragning till Afrika", att hon besökte Afrika första gången 2005 och bodde i Nigeria under två års tid.

Det var även i Nigeria som kvinnan träffade sin blivande man och dotterns pappa under en resa dit 2009 och han följde med henne hem till Sverige 2011. Kort därefter skilde sig paret, men mannen hade då, enligt Migrationsverket, redan beviljats permanent uppehållstillstånd i Sverige.

Tingsrätten tror att mordet på kvinnan kan ha utlösts av att hon ville begära ensam vårdnad om dottern med en motivering om att mannen var psykiskt sjuk. Enligt domen hade han, bland annat, upprepade gånger hotat att döda deras dotter genom att vrida nacken av henne.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Greta får frågor om Hamas-kopplingar – börjar gapskratta

Ekot fick fnitter som svar på frågorna.. "Ska jag fråga exakt alla människor om exakt vad de sagt om allting?" skrattar Greta.0 

Nya medborgarna som avgör nästa val

300.000 får svenska pass av SD och regeringen.. Oro för klanröstning och demokratins framtid efter bilderna från ceremonin i Göteborg.0 

Så mycket koldioxid släpper Gretas flyg från Israel ut

Greta flyger – efter år av vägran.. Fick välja mellan hemresa eller att ställas inför rätta.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0