Löfven om terrorn i Frankrike: "Jag är förskräckt"

Publicerad 29 oktober 2020 kl 17.14

Inrikes. Sveriges statsminister Stefan Löfven (S) säger nu han är "förskräckt" av terrorattackerna i Frankrike. Löfven har länge fått kritik för att han vägrar kritisera islam. Det korta inlägget på Twitter har dock spärrats från kommentarer.

Dela artikeln

Sveriges statsminister har nu kort kommenterat de brutala islamistiska terrorattackerna i Frankrike de senaste veckorna.

Dåden kommer efter decennier av invandring till Europa, som EU, Frankrike, Sverige och andra länder välkomnat.

Men nu är Stefan Löfven förfärad av vad som hänt.

"Jag är förskräckt av de senaste skrämmande attackerna i Frankrike. Våra tankar och vår sympati är med alla som påverkats. Vi står enade med Frankrike i kampen mot terrorism och i försvaret av grundläggande friheter", påstår Stefan Löfven på Twitter.

Statsministern har dock spärrat kommentasfältet på Twitter, vilket innebär att vem som helst får inte kommentera hans inlägg. Där finns inga kommentarer. Inlägget går bara att "gilla" och sprida vidare.

2015 sade Stefan Löfven i Expressen att han "aldrig någonsin har [kritiserat islam] och tänker aldrig göra det hellre" samt att "vi har största respekt för den religionen".


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Mer från Inrikes

"Vore inte ansvarsfullt gentemot våra väljare." Klagar på att Enighetspartiet utsätts "angrepp och ifrågasättanden".0 

Träffade Alexander Soros under WEF. "Hade ett uppriktigt samtal om Europas framtid."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0