Män nästan lika utsatta för sextrakasserier som kvinnor

Publicerad 8 juli 2019 kl 13.23

Inrikes. Män utsätts för sexuella trakasserier i anslutning till arbetet i nästan samma utsträckning som kvinnor. Det framgår av Jobbhälsoindex rapport om trakasserier i arbetslivet.

Dela artikeln

Det är Jobbhälsoindex rapport om trakasserier i arbetslivet som visar att män är utsatta för sexuella trakasserier på jobbet i nästan samma utsträckning som kvinnor.

Totalt uppger en halv miljon anställda sig sexuellt trakasserade i varierande grad i anslutning till jobbet.

En viktig faktor uppges vara könsfördelningen på arbetsplatsen.

Kvinnor utsätts i större grad för sexuella trakasserier i anslutning till arbetet på mansdominerade arbetsplatser jämfört med kvinnodominerade eller arbetsplatser som blandade.

På samma sätt är män mer utsatta på kvinnodominerade arbetsplatser.

"Överlag är skillnaderna mellan könen små när det gäller sexuella trakasserier", skriver Jobbhälsoindex i ett pressmeddelande.

Kvinnor utsätts dock i något större utsträckning för annan form av trakasserier eller mobbning i anslutning till jobbet jämfört med män.

– Det är naturligtvis oroande att så många utsätts för trakasserier i varierande grad, säger Lars Hjalmarsson på Jobbhälsoindex. Sedan är det kanske något förvånande att det inte är några större skillnader mellan män och kvinnor när det gäller hur många som känner sig sexuellt trakasserade.

Rapporten visar att chefer i större utsträckning utsätts för trakasserier, sexuella såväl som andra, jämfört med medarbetare. Likaså är det vanligare bland de yngre anställda att drabbas av trakasserier – såväl bland kvinnor som män – jämfört med de äldre, förklaras det.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0