M-utspel: Minska biståndet och satsa pengarna på Sverige

Publicerad 5 september 2019 kl 15.13

Inrikes. Moderaterna vill nu dra in på det svenska biståndet och satsa pengarna på Sverige i stället, uppger partiet i DN.

Dela artikeln

Det är Moderaterna som säger sig vilja dra ned på biståndet och satsa pengarna hemma i Sverige.

De senaste 20 åren sägs biståndet ha tredubblats och blivit lika stort som hela försvarets budget. 

Bara i år hamnar biståndet på 50 miljarder, enligt M, alltså dubbelt så mycket som polisen får. Det anses inte vara rimligt i ett så kriminellt och otryggt land som Sverige.

Enligt DN innebär M-förslaget att det svenska biståndet skulle minska med 16 miljarder kronor de kommande fyra åren.

Moderaterna menar att problemen i Sverige har blivit så stora att biståndet behövs här i stället.

– Vi har stora problem på hemmaplan med trygghet och välfärd. Det gör också att vi behöver prioritera på ett annat sätt här hemma, säger partiets ekonomisk-politiska talesperson Elisabeth Svantesson till DN och menar att hennes parti vill "ta ansvar" för skattebetalarnas pengar.

Moderaterna vill helt slopa enprocentsmålet för biståndet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 451467727


Varnish cache server

"Är inte detta just det verkliga Sverige?" Men nu ifrågasätts riksdagsmannens mångkulturella solskenshistoria.0 Plus

Mer från Inrikes

"Vidrigt": Maggans etniska fest väcker starka känslor

"Gott nytt 6776!". Nu pekas S-ledaren ut som "landsförrädare".0 Plus

Forssell i New York – kräver att våldtäktsmän ska utvisas

Ministern på "övertalningsoffensiv" i FN.. Regeringen bytte fot i frågan efter Fria Tiders artikel om 16-åriga Meya.0 

Politikerna överens – rätten till abort ska skrivas in i grundlagen

Partierna eniga i KU.. Tidöregeringen vill sabotera möjligheterna för en framtida höger att begränsa aborterna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0