Finansminister Magdalena Andersson (S) "lät närmast glad" över situationen med hög arbetslöshet, tyckte programledaren Anders Holmberg i gårdagens SVT Agenda. Nu hånas ministerns svar i sociala medier.

Magdalena Anderssons bortförklaringar hånas

Publicerad 23 september 2019 kl 11.18

Inrikes. Finansminister Magdalena Andersson (S) gjorde sitt bästa för att bortförklara den höga arbetslösheten i Sverige i gårdagens SVT Agenda. Men programledaren Anders Holmberg lät inte henne komma undan så lätt.

Dela artikeln

Det var i gårdagens SVT Agenda som finansminister Magdalena Andersson grillades om den höga arbetslösheten i Sverige.

2013 sade Socialdemokraterna att Sverige skulle ha EU:s lägsta arbetslöshet 2020. I stället närmar vi oss den högsta.

Men i Agenda försökte Andersson måla upp en positiv bild – trots en arbetslöshet på över 7 procent.

Hon tjatade om en hög "sysselsättning" i landet, med vilket menas att en person utfört en timmes arbete på en vecka.

– Vi har rekordhög sysselsättningsgrad, förklarade finansministern men blev då rättad av programledaren Anders Holmberg som påpekade att även sysselsättningen minskar.

Den ökade arbetslösheten försökte hon också bortförklara med omskrivningen att "fler söker sig ut på arbetsmarknaden".

– Det är ju någonting som i grunden är positivt, för första steget för att få ett arbete är ju att man kommer ut på arbetsmarknaden och söker sig till Arbetsförmedlingen, kanske får en utbildning för att sedan kunna komma i arbete, sade hon i SVT Agenda.

– Du låter närmast glad över hur läget ser ut idag, inflikade Anders Holmberg vid ett tillfälle under intervjun.

Nu hånas Magdalena Anderssons svar på Twitter. Bland annat har en användare klippt ihop alla hennes upprepningar i en film. "Vilket jävla svammel", skriver en annan person.

"Magdalena Andersson är verkligen ett tänkande orakel, här på SVT agenda så lyckas hon med konststycket att få en ökande arbetslöshet till något positivt, dvs att arbetskraftsutbudet av outbildad arbetskraft har ökat är hon mycket glad över", påpekar ytterligare en.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1067661837


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1067661838


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Tredje generationens invandrare mest kriminella

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus