Malena Ernman: Jag lånade ut tröjan till Greta

Publicerad 27 juli 2019 kl 13.14

Inrikes. Det var mamman, Malena Ernman, som lånade ut "Antifascist"-tröjan till dottern Greta. Det säger hon på Twitter.

Dela artikeln

I torsdags publicerade den 16-åriga klimatalarmisten Greta Thunberg en bild där hon bär en tröja med en kommuniststjärna samt texterna "Antifascist All Stars" och "No Pasaran".

Detta skapade en våg av kritik i sociala medier. Tröjan använder nämligen samma budskap som våldsgruppen Antifascistisk aktion och säljs i butiker som även säljer tröjor från just AFA.

Under fredagen raderade Greta bilden. Hon kände inte till dessa kopplingar, hävdar hon, och säger att hon fått "låna" tröjan.

Nu förklarar Gretas mamma, vänsteraktivisten och operasångerskan Malena Ernman, att det var hon som lånade ut tröjan till sin dotter. Även hon säger sig ta avstånd från våldsgrupper som AFA.

"T-shirten som Greta bär har hon lånat från mig. Den finns att köpa på otaliga sajter på nätet med olika text. Jag hade ingen aning om att vissa sammankopplar den med våldsbejakande rörelser, såna tar vi båda helt avstånd ifrån. För att undvika missförstånd har hon raderat bilden", skriver Malena Ernman på Twitter samtidigt som hon publicerar en bild på en helt annan tröja med texten "Fuck you".

På nätet finns också bilder där mamman bär den omtalade tröjan.


Illegala flyktingbarnet kunde stanna tack vare politikernas beslut. Fick jobba kvar på hemtjänsten – trots larmen om gränslöst beteende.0 Plus

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Orban till Zelenskyj: Inget smicker i världen kan få mig att stötta ditt krig

Brutala sågningen. "Jag är en fri man som tjänar det ungerska folket – du är desperat."0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0