Malmö satsar halv miljon på HBTQ-papperskorgar

Publicerad 21 februari 2021 kl 15.35

Inrikes. Inför World Pride i Malmö i sommar lägger lokalpolitikerna 400.000 kronor på att regnbågsfärga stadens gröna papperskorgar och 100.000 på att göra detsamma med hundratals bänkar. Det rapporterar Sydsvenskan.

Dela artikeln

Regnbågsfärgerna på papperskorgarna och bänkarna ska vara kvar till och med januari 2022.

Den tekniska nämnden var oenig i frågan. Centerpartiet, Sverigedemokraterna och Moderaterna röstade nej.

– Vi tycker att man kan använda en halv miljon kronor bättre än att temporärt byta färg på bänkarna, säger Håkan Fäldt (M) till Sydsvenskan.

Han förklarar dock att den största invändningen partiet hade var mot papperskorgarna, för på dem ska man använda folie som är en platsråvara. Detta är "olämpligt", enligt Fäldt.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Hängdes ut som pedofiler. "Han tog sitt liv så fort han fick möjlighet."0 Plus

"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Träffade Alexander Soros under WEF. "Hade ett uppriktigt samtal om Europas framtid."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0