Mamman födde barnet när hon fortfarande var en juridisk kvinna, och registrerades då som barnets mor. Sedan personen bytt juridiskt kön ville han få betecknas som sitt barns far, men fick avslag på detta av Skatteverket.
Med hjälp av RFSL har den transsexuelle överklagat Skatteverkets avslagsbeslut till förvaltningsrätten. Förvaltningsrätten i Göteborg går nu på personens linje och konstaterar bland annat att dennes ”rätt till ett fullt erkännande av sitt juridiska könsbyte, samt hans och (barnets) rätt till skydd, /får/ anses väga tyngre än det allmännas behov av att registrera en ’biologisk mor’ till varje barn.”
I sin dom hänvisar förvaltningsrätten bland annat till Europakonventionens artikel 8 om rätten till privatliv, samt konstaterar att det inte finns någon reglering i lagen om hur en registrering av föräldraskap ska gå till.
”Det finns därmed ingen bestämmelse som hindrar att (mannen) registreras som (barnets) far”, konstaterar rätten.
– Vi är mycket glada över det här beslutet från Förvaltningsrätten i Göteborg. Det svenska rättsväsendet har nu flera gånger visat att det ligger före svenska myndigheter när det gäller att förstå och anpassa sig till den rättsliga utvecklingen, säger Ulrika Westerlund, förbundsordförande för RFSL.