Man anhållen för våldtäkt i Boden

Publicerad 17 juli 2021 kl 09.34

Inrikes. En man har under natten anhållits för en våldtäkt som ska ha inträffat utomhus i Boden under fredagskvällen. Det skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Polisen fick larm om den misstänkta våldtäkten utomhus i närheten av centrum vid halv nio-tiden igår kväll. Två polispatruller larmades till platsen och en man i 35-årsåldern greps.

Under natten har den gripne mannen anhållits av åklagare, som även leder förundersökningen. Den misstänkta brottsplatsen har spärrats av, och en teknisk utredning kommer genomföras på den avspärrade platsen.


"Sexfantasier inte alltid så PK". Genusforskaren: "Hatar" att behöva offentliggöra resultatet av min egen studie.0 Plus

Onanerade inför unga kvinnor i tvättstugor på studentboenden. "Gladiatorerna"-vinnaren skyllde på sin påhittade "tvillingbror Eddie".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0