Fantombilden togs fram från mannens DNA-profil.

Man erkänner två överfallsvåldtäkter

Publicerad 25 januari 2021 kl 11.57

Inrikes. En man som anhållits har erkänt att det var han som begick två överfallsvåldtäkter, rapporterar P4 Uppland.

Dela artikeln

Mannen kunde i helgen gripas och anhållas på sannolika skäl misstänkt för de två våldtäkterna, en i Täby juni 2020 och en i Uppsala juli 2018. Våldtäkterna skedde i anslutning till badplatser.

I december gick polisen ut med fantombilder på den misstänkte, som tagits fram utifrån hans dna.

Polisen har sedan i juni arbetat intensivt med att identifiera den man som genomförde en våldtäkt vid Skavlöten i Täby den 28 juni 2020. Vid utredningsarbetet säkrades spår som gjorde att gärningsmannen även kunde länkas till en annan våldtäkt i Uppsala sommaren 2018.

Natten till i lördags kunde polisen gripa en man som senare anhölls på sannolika skäl, alltså den högre misstankegraden, misstänkt för de två våldtäkterna. Under helgen har polisen fått besked från Nationellt forensiskt centrum att mannens dna överensstämmer med de dna-spår som säkrats från brottsplatserna.

Den misstänkte kommer att begäras häktad och utredningsprognosen bedöms av polisen som god. Polisen uppger för P4 Uppland att mannen har erkänt brotten.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 313582743


Varnish cache server

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus