Man häktad för 13 bedrägerier mot äldre

Publicerad 28 juli 2021 kl 16.33

Inrikes. Förra veckan grep Farstapolisen en man som nu misstänks för 13 bedrägerier mot äldre. Mannen har sökt upp äldre personer i deras hem för att låtsas kontrollera deras dammsugare ur brandsynpunkt.

Dela artikeln

Mannen som nu är häktad har bland annat påstått att de utsatta äldre personerna behöver byta dammsugarens filter för att den inte ska börja brinna. Han har erbjudit sin hjälp och samtidigt kommit över deras värdesaker.

Vid betalning av det påstådda nya dammsugarfiltret eller reparationen har mannen fått deras bankkort och kod för att hämta ut pengar varvid han tömt deras konton på pengar. Mannen har även i flera fall fått betalt via Swish men även fått kontant betalning från några av de utsatta.

– Vi har haft ett bra utredningsarbete och har via iakttagelser från de utsatta lyckats koppla brotten till mannen som nu sitter häktad. Vi har anledning att tro att flera personer blivit utsatta och vädjar till dem att kontakta polisen för att göra en anmälan. Bedragare riktar ofta in sig på äldre ensamboende personer. Det är viktigt att vara vaksam, säger Joacim Karlström, förundersökningsledare vid polisen i Farsta, på polisens hemsida.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

KD sa ja till burkaförbud

Beslutet på rikstinget.. Partiledningen kördes över så att även "annan ansiktsmaskering" omfattas.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0