Man ihjälskjuten i villa i Bålsta – kvinna gripen

Publicerad 19 juni 2021 kl 12.10

Inrikes. En man i 40-årsåldern sköts under fredagskvällen ihjäl i en villa i Bålsta utanför Stockholm. Det skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Larmet om skottlossningen i villan kom in till polisen vid elvatiden på kvällen. På platsen påträffades en skottskadad man, som senare avled av sina skador.

En kvinna i 35-årsåldern, som befann sig på platsen när polisen anlände, greps och är nu misstänkt för mord.

Den ihjälskjutne mannen och den mordmisstänkta kvinnan är bekanta sedan tidigare. Mannens anhöriga har underrättats om dödsfallet.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Barbro bara fortsatte kräva pengar av Epstein: "Har omkring 200 supertjejer"

Allt mer desperata tonläget i mejlen till sexbrottslingen. Fortsatte tigga även efter att hon bett Epstein mörka sina tidigare miljonbetalningar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0