Man död i kraftig explosion i Göteborg

Publicerad 4 januari 2021 kl 15.31

Inrikes. En person har dött efter "omfattande skador" från en explosion i Säve i Göteborg på måndagseftermiddagen. Det är ännu oklart vad som exploderat.

Dela artikeln

Det var vid halv tre-tiden på måndagen som en man skadades allvarligt vid en explosion i Säve i Göteborg.

"Mannens skador är omfattande och polis, räddningstjänst och ambulans på väg till platsen", skriver polisen på sin hemsida.

Det är i nuläget oklart vad det är som har orsakat detonationen. Polisen säger inte heller om det skett inom- eller utomhus.

Enligt uppgifter till GT handlar det om en explosion inomhus.

– Det har skett i anslutning till eller i en lägenhet. Vi vet inte om det har skett på insidan eller utsidan, säger Hans-Jörgen Ostler vid polisen till GT.

Polisen har spärrat av området med en säkerhetsmarginal på hundra meter.

Enligt GP skedde detonationen utomhus i ett bostadsområde och det finns fyra ambulanser och fyra räddningsfordon på plats.

Nationella bombskyddet ska nu undersöka platsen för att ta reda på vad som hänt.

– Den var så kraftig att hela huset skakade, barnen blev väldigt rädda, skriver en boende i området på sociala medier enligt GP.

I en uppdatering på sin hemsida skriver polisen att mannen som först uppgavs vara svårt skadad nu avlidit. Han är i 45-årsåldern. Polisen skriver också att det troligtvis handlar om en olyckshändelse.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Hängdes ut som pedofiler. "Han tog sitt liv så fort han fick möjlighet."0 Plus

"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Träffade Alexander Soros under WEF. "Hade ett uppriktigt samtal om Europas framtid."0 Plus

Mer från Inrikes

Kungahuset firar. Publicerar nytt porträtt på födelsedagsbarnet.0 

S-bluff om "slöseri" – vill slösa lika mycket själva

Skillnaden mot egna budgeten: 0,3 procent.. Samma slöseri oavsett vem man röstar på, enligt en granskning i Dagens Industri.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0