" /> " /> " />

Margaret Thatcher död

Publicerad 8 april 2013 kl 16.20

Inrikes.Storbritanniens tidigare premiärminister Margaret Thatcher är död.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Sky News, som citerar familjens talesman, avled hon i morse i sviterna av en hjärnblödning.

Med Thatcher som partiledare vann Storbritanniens konservativa parti tre val. Hon var landets premiärminister mellan åren 1979 och 1990 och är än idag den enda kvinna som innehaft posten.

Thatcher var kritisk till EU och förespråkade att Storbritannien borde lämna unionen. Privat var hon mycket kritisk till den massiva invandringen från det brittiska samvälet, även om hon inte vidtog några politiska åtgärder för att stoppa utvecklingen.

Under ett möte 1979 kritiserade Thatcher att brittiska småhus, så kallade council houses, gavs bort till invandrare från tredje världen på bekostnad av "vita medborgare".

Margaret Thatcher blev 87 år.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0